Chcete kouče? 5 tipů jak poznáte dobrého kouče!

Už jste asi slyšeli, že šéf, kamarádka, nebo kdokoliv z vašeho okolí má kouče? Hmm, proč to dělá, něco mu chybí, neporadí si sám? 

Kdo je tedy kouč - koučem je osoba, která hledá řešení společně s vámi. Pomáhá vám, podporuje, motivuje. Vede vás k tomu, abyste se rozvíjeli ve vámi zvolené oblasti (spolupráce v týmu, manažerské schopnosti,...). Není trenér, ani poradce. Nenařizuje, nekritizuje.

1. tip - je váš kouč certifikovaný? Je mnoho šikovných lidí, kteří v této oblasti působí. Bohužel je i mnoho takových, kteří prošli "nějakým kurzem" a "strašně" je to baví a chtějí to prostě dělat. Takže opravdu dbejte na to, že váš kouč je akreditovaný. 

2. tip - ptejte se jaký a u koho absolvoval výcvik? Popř. kolik hodin výcviku má - to je důležité, neboť rychlokurz koučování se dá zvládnout i za den. 

3. tip - kouč nikdy neprozradí, co si s koučovaným říká. Zde pozor, když vám kouče platí zaměstnavatel. Ten, jakožto zadavatel a sponzor potřebuje znát výsledek své investice :)

4. tip - kolik hodin praxe s klienty má? Pozor na ty, kteří samovolně koučují své kolegy, nebo lidi ve svém okolí, protože mají dojem, že to potřebují. Nikoliv, že si o to oni sami požádali.

5. tip - chtějte znát příběhy úspěšně odkoučovaných klientů, popř. i kontakty na ně, ayste si práci kouče mohli ověřit a získat reference.  

Ale co je hlavně důležité, krom odbornosti, znalostí a praxe vašeho kouče, je to, aby vám byl jako člověk příjemný a vážili jste si sami sebe navzájem. 

Tak hodně štěstí.
Alex